ADIDAS
FC Rosengård crest
FC Rosengårds matchtröja
Tillbaka till Nyheter
pride

"Vi tror på fotbollens kraft att förena människor"

29 juni 2026
FC Rosengård

När Malmö Pride går av stapeln den 4 juli finns FC Rosengård på plats. Spelare, medarbetare, supportrar, medlemmar och partners är välkomna att delta. För klubben handlar deltagandet om något större än en enskild dag. Det handlar om vilka vi är.

Fotboll är som starkast när den för människor samman. Oavsett vem du är, var du kommer ifrån eller vem du älskar ska du känna dig välkommen i vår gemenskap.

Därför deltar FC Rosengård i Malmö Pride 2026.

– Fotbollen har en unik förmåga att förena människor över alla gränser. Som klubb vill vi bidra till ett samhälle där alla känner sig välkomna, respekterade och inkluderade. För oss är det en självklar del av vilka vi är, säger Linda Magnertoft, VD för FC Rosengård Elitfotboll AB.

FC Rosengård är mer än ett elitfotbollslag för damer. Vi är en klubb för alla som samlar ett stort antal barn och unga, familjer, supportrar och samarbetspartners. Det innebär ett ansvar att stå upp för de värderingar som gör idrotten stark – respekt, gemenskap och allas lika värde.

Deltagande i Malmö Pride är sedan tidigare en naturlig del av det arbete klubben bedriver året runt för att skapa en trygg och inkluderande miljö, både på och utanför planen. Som partner till World Pride 2021 spelade laget i ett specialdesignat tredjeställ för att uppmärksamma parollen #YouAreIncluded. Pride-flaggan i nacken är sedan länge en självklar del av våra matchtröjor och något som är starkt förknippat med FC Rosengård.

I årets Prideparad välkomnar FC Rosengård spelare, ledare, medlemmar, supportrar, partners och alla som vill gå tillsammans med klubben.

– Vi hoppas att många vill följa med oss genom Malmö. Ju fler vi är, desto tydligare visar vi att fotbollen är till för alla, säger Linda Magnertoft.

Den som vill kan dessutom få hjälp att utrusta sig för paraden.

– Från klockan 11 och fram till att tåget avgår 12.30 kan alla som vill gå i tåget med oss få ansiktsmålning med prideflaggan, body-glitter och flaggor, meddelar Ella Ryan, som håller i FC Rosengårds Pride-deltagande.

Om FC Rosengårds deltagande i Malmö Pride

Datum: Lördag 4 juli 2026

FC Rosengård deltar i Malmö Pride för att manifestera klubbens värdegrund: att alla människor ska känna sig välkomna, respekterade och inkluderade. Klubben bjuder in spelare, ledare, medlemmar, supportrar och partners att gå tillsammans under parollen "Fotboll utan garderober."

– Fotboll utan garderober handlar om att alla ska vara trygga i att vara sig själva. Oavsett vem du är, var du kommer ifrån eller vem du älskar ska du känna dig välkommen i vår gemenskap, säger Ella Ryan.

Samlingsplats: Mölleplatsen i Slottsparken 

Tider: Samling från kl 11:00. Tåget avgår 12:30.
Position: Vi går på plats nr 18, sektion 4 (Civil Society).
Rutt: Mölleplatsen i Slottsparken mot Folkets Park via Davidshall, Triangeln och genom Spångatan.

Dela den här artikeln